OKULLAR AÇILIYOR


Eveeeettt!! çok yakında okullar açılıyor. Hani farkına varmayan varsa diye söylüyorum :))). Okulun ilk günleri en sancılı günlerdir. Bu dönemde ailelere pek çok şey söylenir ve ailelerin kafaları daha çok karışır. Bu durumda ailelere tavsiyem fikirlerine güvendikleri eğitimcilerden faydalanmalarıdır. Çünkü eğitimciler bu dönemi her sene (hemen hemen her sene ) yaşarlar ve bu dönemi nasıl en az hasarla atlatacağınızı da bilirler. Eminim bütün eğitimci arkadaşlarım da bu tecrübelerini sizlerle paylaşacaklardır. Bende endişesi ve sorusu olanlara bilgim ve tecrübelerim dahilinde destek olmaya hazırım. Eğer sorularınız varsa cevapları bulmanıza seve seve yardımcı olurum.

Okul korkusunun nedenleri;

Genellikle okulun ilk günlerinde görülen bu korkunun kaynağı genelde anneden ve babadan ayrılma kaygısıdır.
Çocuk anne babası olmadığında kendisine veya anne babasına bir şey olacağından korkusunu taşıyor olabilir.
Anne babanın çocuğun okula başlamasıyla geliştirdikleri endişe ve kaygıları çocuğa yansıtmaları sonucu çocukta okul korkusu çıkabilir.

Annenin de çocuğa bağımlı olması okul korkusunu tetikleyebilir.
Çocuğun geç saatlere kadar ayakta kalması gitmek istememesine neden olabilir.
Performans kaygısı yaşayan çocuklar başarısız olma endişesiyle okula gitmek istemeyebilirler.
Öğretmenin ilgi ve sevgisi diğer çocuklara da yöneleceğinden çocuk kendisine gösterilen ilgi ve sevgiden tatmin olmayabilir.

Ailelere çocuğun okula uyumunu kolaylaştırmaya yönelik öneriler

*Anne ve babalar çocukta bağımlılığa yol açacak aşırı koruyucu tutumdan kaçınmalıdırlar.
*Küçük yaşlardan itibaren çocuğa ayrılıkların doğal olduğu hissettirilmeli, vedalaşmalar kısa tutulmalıdır.
*Anne babalar kaygılarını çocuğa hissettirmemelidir. (bu çocuğu da kaygılandırmaktan başka işe yaramaz.)
*Çocuğun gece erken yatması ve sabah uykusunu almış olarak kalkması sağlanmalıdır. Küçük çocukların 9–10 saatlik uykuya ihtiyaçları vardır.

*Okul yaşantısı beraberinde düzen ve disiplini getirdiği için öncelikle çocuğun evde düzenli, disiplinli bir yaşam tarzını oluşturması sağlanmalıdır.
*Çocuğun çantasına ailesini hatırlatacak küçük bir obje ya da resim koymak ve özlemini giderebileceği söylemek faydalı olur.
*Çocukla içinde bulunduğu durumla ilgili ne hissettiği paylaşılmalı ve kendini ifade etmesi teşvik edilmelidir.
*Çocuğa bu korkunu sadece onun başına gelmediğini, onun yaşında diğer çocukların da bu ya da buna benzer korkular yaşayabileceklerini söylemek kendini daha iyi hissttirecektir.

*Okula gitme korkusunda ödün verilmemeli, mutlaka okula gitmesi sağlanmalıdır. Okula devam etmeme çocuğun okuldan daha çok soğumasına neden olur.
*Çocuğa okul açılmadan önce okul ve öğretmen tanıtılmalı, okul ve öğretmen ile ilgili doğru olmayan abartılı şeyler anlatılmamalı,
*Çocuğunuzun hatalı davranışlarında okulu ve öğretmenini caydırıcı bir unsur, bir korkutma aracı olarak kullanmayın.”Böyle yaparsan öğretmenin seni sevmez”, “Seni okula almazlar” gibi cümlelerden kaçının. Bunlar çocuğunuzun okulla ilgili olumsuz düşünceler geliştirmesine neden olabilir.

*Okul alışverişine çocuğunuzla birlikte çıkın ve satın aldığınız araç gereçle ilgili mülkiyet duygusu geliştirmesine yardım etmek için bunları uzun süre kullanacağını, ona ait olan araç gereçler olduğunu anlatın. (lütfen önce öğretmeni ile görüşüp ihtiyaç listesini edinin.)
*Okulun ilk günü çocuğunuzu okula siz götürün ve kendini güvende hissetmesi için bir süre okulda kalın.

*Okula başlamak çocuğunuzun ve sizin yaşamınızda yeni bir düzen demektir. Sabahları okula gitmeden önce birlikte kahvaltı etmeye, onu okula uğurlamaya dikkat edin. Son dakika uyarılarından kaçının. Bu sadece çocuğunuzun huzursuzluğuna neden olur.
*Okulla ve öğretmeniyle yapıcı bir diyalog içinde olun, öğretmeniyle ilgili bir otorite karmaşası yaratmamak için çocuğunuzun yanında öğretmenini eleştirmeyin. Çocuğunuzun kendi başına halletmesi gereken meselelere karışmayın, bırakın sorunu halledebileceğini görsün.

*Çocuk okula gittiği zamanlarda maddi olmamak şartıyla ödüllendirilebilir.
*Okulda olduğu zamanların yani ayrılığın geçici olduğunu anlatın. Bunun için bir saat resmi hazırlayıp saat üstünde onun okulda olduğu zaman gösterebilir.
*Çocuğa neden okula gitmesi gerektiği ve gitmezse neler kaçıracağı anlatılmalıdır.

 • Digg
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Yahoo! Buzz
 • Technorati
 • Facebook
 • TwitThis
 • MySpace
 • LinkedIn
 • Live
 • Google
 • Reddit
 • Sphinn
 • Propeller
 • Slashdot
 • Netvibes

3 yorum:

 1. Adsız dedi ki...

  Kandilin mubarek olsun.

  Tuhfe

 2. Begüm dedi ki...

  Okula gideceklere ve çocuğu okula gidecek annelere kolay gelsin...

 3. berrince dedi ki...

  Okula gidecek tüm çocuklar için zihin açıklığı diliyorum.